Metodický den č. 6
Rozhodovací praxe ÚOHS – nejzajímavější rozhodnutí uplynulého roku
Ve čtvrtek 24.4.2025 pořádáme šestý metodický den. Nejzkušenější zakázkáři z Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže si pro vás nachystali přehled třech desítek nejzajímavějších případů uplynulého roku. Ředitelé ze Sekce veřejných zakázek vám zprostředkují autorský komentář k nejzásadnějším rozhodnutím, jejichž závěry mohou zásadním způsobem ovlivnit rovněž podobu a budoucí úspěšnost vámi realizovaných zakázek. Nenechte si ujít jedinečnou šanci získat informace a know-how z oblasti veřejného zadávání zasazené do širšího kontextu dané problematiky od předních odborníků z oboru.
Rozmýšlíte se, zda je metodický den pro vás vhodný? Podívejte se na otázky z uvedených oblastí, které budou odborníci na veřejné zakázky z ÚOHS řešit. Pokud si kladete stejné či podobné otázky, případně chcete na některé z otázek znát odpověď, pak je metodický den určený pro vás!
Obecné:
- Chcete se dozvědět, jak správně postupovat při zadávání zakázek pravidelné povahy? Víte, jaké komodity a plnění je nutné považovat za zakázky pravidelné povahy a kdy naopak zadavatel není svázán pravidly vyplývající z § 19 ZZVZ?
- Nejste si jisti tím, v jaké míře je nezbytné aplikovat zásadu enviromentálně odpovědného zadávání? Víte, jakým způsobem na uvedenou povinnost nahlíží Úřad a jakým způsobem správní soudy?
- Chcete se poučit z chyb druhých a vyhnout se postupům, které jsou předem odsouzené k nezdaru? Víte, co si představit pod pojmem „přílišný formalismus zadavatele“ a jak poznat, že se již zadavatel nachází v této oblasti?
- Zajímává vás zadávání veřejných zakázek v oblasti IT? Chcete vědět víc o tom, jaké služby, resp. plnění lze poptávat v rámci DNS a jaké jsou naopak limity takové postupu? Máte zájem získat bližší informace o možných úskalích centrálního zadávání?
Oblast stanovení zadávacích podmínek:
- Chcete se dozvědět, kdy se jedná o důvodné omezení hospodářské soutěže opřené o legitimní důvody zadavatele a kdy ÚOHS naopak shledává omezení soutěže za nezákonné?
- Chcete se dozvědět, jak předejít problémům spojených s příliš široce vymezeným předmětem plnění? Znáte limity toho, která plnění je „rozumné“ poptávat dohromady a kdy je již vhodné zadávat je samostatně?
- Víte, jaké jednaní zadavatele lze považovat za nepřiměřené ve vztahu ke stanovení zadávacích podmínek?
Oblast posouzení a hodnocení nabídek:
- Víte, za jakých podmínek může být prokazována kvalifikace rovnocennými doklady, tj. kdy lze nahradit referenční listinu smlouvou a fakturami?
- Víte, jak preferovat kvalitu dodávaného plnění? Nechcete se spokojit s průměrem, ale máte zároveň obavy, aby hodnocení nabídek „na kvalitu“ opravdu vedlo k naplnění vašich potřeb?
- Víte, jaké jednaní zadavatele lze považovat za nepřiměřené ve vztahu k posouzení a hodnocení nabídek?
Oblast obrany proti postupu zadavatele:
- Chcete se dozvědět, jak správně zareagovat na námitky a kdy považovat námitky dodavatele za důvodné a kdy nikoliv? Víte, jaký je správný postup při posouzení námitek proti rozhodnutí o výběru dodavatele?
- Chcete znát specifika a možnosti, které nabízí jednací řízení s uveřejněním? Znáte limity uplatňování námitek proti zadávacím podmínkám v rámci jednotlivých fází JŘSU? Víte, kdy připadá v úvahu opakované podávání námitek?
Ostatní:
- Chcete se dozvědět, kdy lze zrušit zadávací řízení v souladu se zákonem? Znáte možnosti řešení situace, kdy je zahájeno zadávací řízení a dojde ke změně potřeb zadavatele?
- Uvítali byste bližší seznámení s problematikou vymezení provozních jednotek s funkční samostatností?
- Víte, jaké jsou limity uplatnění vyhrazených změn závazku a kdy naopak již dochází ke změně celkové povahy veřejné zakázky?
Co můžete očekávat a co získáte?
Na konkrétních případech z uvedených oblastí vám přednášející představí pohled Úřadu (v některých případech doplněný i pohledem správních soudů) na vybrané instituty zákona, včetně obecně aplikovatelných doporučení pro realizaci vašich veřejných zakázek. Nebudou chybět příklady dobré praxe, ale i doporučení, jakým postupům je vhodné se vyvarovat. Výklad bude koncipován způsobem, kdy v rámci jednotlivých oblastí budou vyvozována ponaučení, resp. doporučení pro bezproblémový průběh zadávacích řízení. Cílem přednášejících bude zprostředkování širšího kontextu řešení dané problematiky s důrazem na reálné využití zobecněných závěrů, nikoliv omezit se na popis skutkových okolností konkrétních případů.
Dotazy obecného charakteru k institutům příslušného MD bude možné pokládat až po registraci na MD. Nejpozději je možné dotazy položit týden před konáním MD a to na email, který vám přijde po registraci.
Medailonky přednášejících:
Mgr. Michal Kobza
ředitel Odboru veřejných zakázek I Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže
Od roku 2011 nepřetržitě působí v různých vedoucích funkcích organizačních útvarů zabývajících se dozorem nad zadáváním veřejných zakázek a uzavíráním smluv ve veřejných službách v přepravě cestujících. V současnosti zastává funkci ředitele Odboru veřejných zakázek I. Kromě agendy výkonu dozoru se Michal Kobza dlouhodobě podílí na legislativních pracích souvisejících s problematikou veřejného zadávání a metodické činnosti Úřadu.
Mgr. Mojmír Florian
ředitel Odboru veřejných zakázek II Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže
Od roku 2014 je ředitelem Odboru veřejných zakázek II, jehož hlavní agendou je vedení správních řízení ve věci přezkoumání úkonů zadavatelů podle zákona o zadávání veřejných zakázek. Podílel se na formulaci části třinácté zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek, upravující institut námitek a dozor nad dodržováním zákona, je autorem konceptu „resuscitace námitek“, tj. zdůraznění stěžejního významu tohoto efektivního institutu při řešení sporů mezi zadavatelem a dodavateli. K zakázkovým tématům pravidelně přednáší a publikuje. Působil jako člen expertní skupiny Ministerstva pro místní rozvoj k zákonu o zadávání veřejných zakázek, pracovní skupiny pro odpovědné veřejné zadávání při Ministerstvu práce a sociálních věcí; mj. se aktivně účastní diskusí v rámci implementace Národní strategie veřejného zadávání.
Ing. Petr Vévoda
ředitel Odboru veřejných zakázek III Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže
V roce 2014 byl jmenován na místo ředitele Odboru veřejných zakázek a tuto pozici zastává doposud. V rámci výkonu dozorové činnosti Úřadu se podílel na řadě z hlediska aplikační praxe významných rozhodnutí vydaných v oblasti veřejných zakázek, byl členem několika pracovních skupin a v současné době se mimo jiné podílí na výkonu agendy související s elektronizací zadávání veřejných zakázek a problematikou veřejných zakázek v oblasti IT.
Datum konání: 24. 4. 2025 (možnost přihlášení do 21. 4. 2025)
Online forma (s možností přehrání záznamu do 7 dnů po konání akce)
Začátek streamu: 9:00 (od 8:30 bude možné se připojit)
Délka trvání: cca 240 minut
Cena za metodický den: 2995 Kč s DPH
Podrobnosti k přihlášení
K přihlášení na jednotlivé metodické dny slouží formulář „Přihláška na metodický den“.
Po jeho vyplnění a odeslání Vám přijde na Váš email potvrzení o úspěšné registraci a informace o platbě a fakturaci. Pokud Vám žádný email nedorazí, napište prosím na martina.vohradnikova@everesta.cz.
Platba
Platbu provedete pomocí faktury, která bude obsahovat veškeré potřebné informace. Po zaplacení faktury Vám přijde na Váš email potvrzení o zaplacení registrace. Pokud Vám žádný email nedorazí, napište prosím na martina.vohradnikova@everesta.cz. Uhradit částku za registraci je možné nejpozději den před konáním metodického dne.
Stream
Dva dny před termínem metodického dne Vám na Váš email přijde odkaz na přihlášení. Přes tento odkaz se připojíte na online přenos metodického dne. Pokud by Vám odkaz nefungoval, napište na martina.vohradnikova@everesta.cz. Po online streamu Vám přijde na email odkaz na záznam, který si budete moct přehrát v následujících 24 hodinách.
Po metodickém dni Vám přijde dotazník spokojenosti a pozvánka na další metodické dny.
Vyplňte prosím DIČ ve správném tvaru (CZ00000000). V opačném případě Vám systém nevytvoří fakturu k proplacení.